Dolar 19,0143
Euro 20,4986
Altın 1.186,40
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15°C
Çok Bulutlu
Ankara
15°C
Çok Bulutlu
Çar 11°C
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 16°C
12/03/2021 15:44
20/11/2021 00:01
03/12/2022 00:01

Aynaya bakma cesareti

A+
A-
07/01/2021 17:27
1.936
ABONE OL
Aynaya bakma cesareti

Kendine güveni olanlar, aynaya da bakmaya cesareti olanlardır. Aynı şekilde kendine güveni ol(a)mayanlar da aynaya bakmaktan korkanlardır. Neden aynaya bakarız ya da bak(a)mayız? Çünkü aynalar olanı gösterir. Ne görüyorsanız gerçek de odur. Gençlerin ayna ile haşır neşir olurken, yaşı ilerlemiş olanların ayna ile mesafe koymalarının sebebi de bu olsa gerek.:) Sonuçta kabullenme ya da kabullenmeme söz konusudur.

 “Aynalar türlü türlüdür, yüzünü görmek isteyen cam’a, özünü görmek isteyen can’a bakar”,

“Dost dostun aynasıdır.”, “Kendini görmek istiyorsan, aynana bak”,

“Hayat bir ayna gibidir, gülümserseniz o da size gülümser” gibi sözler de sosyal hayatımıza dair aynalar üzerinden bizlere ipucu verir.

Bizim bahsedeceğimiz ayna, sembolik bir anlam taşımaktadır. Daha çok vicdan, ahlak, mesleki etik anlayışımızı yansıtmaktadır.

Olaya tersinden bakalım. Yani aynaya baktığımızda “Kendimizi nasıl görüyoruz?” sorusunu, “Birisi aynadaki bizim görüntümüze baktığında neler görüyor?” şeklinde soralım. Burada öncelikli problem, başkasının aynada bizi görmesini müsaade edip etmeyeceğimizdir. Bu da cesaret işidir. Kendine özgüveni olan insanlar açısından problem yoktur. En önemlisi de eleştiriye açıksanız hiç problem yoktur. Aynaya bakan kişi dost ise onun yapacağı eleştiriler dua kabilinden olacaktır.

Ancak kişi, kibir, ihtiras aşırı hırsa sahip ise ne aynaya baktıracaktır, ne de aynada görünen ile ilgili yapılan eleştirilere müsamaha gösterecektir. Herkesin her konuda konuştuğu ama konuştuğu konuda kendisinin örnek olmadığı bir zamanı yaşıyoruz. Eğitimi konuşanların eğitim adına bir katkı sunmaması, ekonomi üzerine konuşanların ekonomiye katkı sunmamaları… Aslında bu insanlar, İsmet Özel’in dediği gibi “Allah, insanı iddiasından vurur” konumuna düşürmektedir.

Çile çekmemiş kişilerin hovardaca kelimeler, cümleler savurması bir süre sonra toplumda karşılık bul(a)mamaktadır. Bu iki tarafı da olumsuz etkiler. Anlatılan konulara ve anlatan kişilere karşı duyarsızlıklar oluşturur. Bir süre sonra da güvenirlilik problemi yaşatır. Hayatımızın her alanında yaşadığımız israfı, sözlerimizde ve kullandığımız kelimelerde de yaşamaya başladık. Kullandığımız kavramlar, hayatımızda karşılık bulmadığı için kavramların da içini boşalttık.

Sevgiyi, aşkı magazin haberlerine düşürdüğümüzden beri manevi anlamda gerçek aşkı ve sevgiyi bulamaz olduk. Sevgi ve aşk kelimelerini anlamsızlaştırdık içini boşalttık. Artık gençlerimiz arasındaki aşk ve sevgi, magazin haberlerinde gördüklerinden ibaret oldu. Magazin haberlerinde şaşalı evlilikleri izlerken, aynı kişilerin bir yılı geçmeden boşanmalarını da büyük bir zevkle magazin haberi olarak izler olduk.

Şayet evimizde küçük de olsa bir kitaplığımız varsa kitaplığımızdaki kitap sayısı ile hava atar olduk. Okuduğumuz kitaplarda edindiğimiz bilgileri hayatımıza tatbik etmedik. Televizyonlarda güzel konuşanları ya da tartışma programlarını izlemek ile entelektüel olunacağı safsatasına kendimizi inandırmaya çalıştık. Oysaki bilgi ve kültür yolunun, emek, sabır ve çalışkanlık isteyen bir yol olduğunu aklımıza hiç getiremedik.

Hem liseye geçiş sınavları, hem üniversite sınavları için yeterince yeteri kadar sınavlara hazırlanmamış/hazırlanamamış çocuklarımız için “okunmuş suyu içince” ya da “okunmuş pirinci ağzına atınca” şakır şakır sınavlarını vereceğini, başarılı olacağını zannettik. Duaların fiili duaya dönüşmediği sürece samimiyetten uzak olduğunu anlayamadık. Özetle kavramların içini boşaltmak için çok çaba sarf ettik…

İçini boşaltmayı başardığımız (!) diğer önemli bir kavram ailedir. Yüzlerce televizyon kanalında yüzlerce dizi ve filme saatlerimizi ayırdık. “Bu dizi ve filmler ailemizi yok etti mahvetti” çığırtkanlığını da yine en çok bizler yaptık. Radyo Televizyon Kurumu’na (RTÜK) şikâyet etmekle görevimizi yerine getirdiğimizin rahatlığıyla (!), şikâyet ettiğimiz dizi ve filmleri izlemeye devam ettik.

Muhafazakâr kesimin sahiplendiği kanalların çoğu, en çok da bizleri iddiamızdan vurdular. Siyasi anlamda taraf görünen, aynı zamanda dizi ve filmleriyle ailemizi en çok zarar veren bu kanallar olduğunu fark edemedik.

Yazımızın başında “Kendine güveni olanlar aynaya da bakmaya cesareti olanlardır. Aynı şekilde kendine güveni olamayanlar da aynaya bakmaktan korkanlardır.” demiştik. Artık aynaya bakma zamanımız geldi. Geçin aynaların karşısına; klavyemizle yazdıklarımız, kitaplarda, vaazlarda anlattıklarımızla davranışlarımız uyuşuyor mu? Özünüzle, iziniz aynı mı siz karar verin.

Korkmayın cesaretinizi toplayın ve aynada gördüğünüz gerçekten siz misiniz? Buna siz karar verin. Dostlarınızın eleştirisini dua kabilinden kabul etmiyorsanız, kendi kendinizi eleştirmeyi deneyin. Emin olun aynada gördüğünüzü, doğru bir şekilde söyleme cesaretini gösterdiğinizde kazanan siz olacaksınız.

Aksi takdirde çevrenizi değil, kendinizi kandırmaya devam edeceksiniz. Karar sizin.

Sevgiyle kalın, sevgide kalın.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

 1. İshak ASLAN dedi ki:

  Ayna farsça bir kelime olup ayn yani göz ile köken alır. Ayn (göz)ın baktığı ve orada kendini gördüğü şey (ayn-a) bireyseli aşarak toplumsal bir otokontrol mekanizmasını hatırlatan bir metafordur. Toplumsal otokontrol da bireyin kendini kontrolünden neşet bulur. Bu açıdan buyurduğunuz hasletleri aynadan bize tuttunuz. Birey olarak kendimizi sürekli bir sınamaya tabi tutmalıyız. Nihayetinde en kesif sorgu mekanı vicdandır. Mütemadiyen bu sorgu alanından geçmeliyiz. Esasında Hadis-i Şeriften geçen ‘ölmeden önce ölünüz’ hadisi, aynadan kendimizi görmemizi salık vermektedir. Bu aynadan geçmeden israf edilen her fiil ve kavlimiz saman alevinden öteye geçmeyecektir.

 2. Lokman YAZICI dedi ki:

  “Şunun şurasında aynaya baktığında iskeletini gören kaç kişi var “diyen İsmet Özele ben varım diyen yürekli bir kalem gibi. Güzel bir öz eleştiri olmuş. Kaleminize sağlık Sn.Hocam…

 3. Metin ILGAZ dedi ki:

  Anadolu’da söylenen bir söz vardır.(ilkönce aynaya bak öyle konuş derler..) Ahhh bir bakıp da konuşabilsek o zaman (özümüz de izimiz de)arkadaş olur…

 4. Ali KİRTİ dedi ki:

  Aynaya bakabilmek insanın özeleştiri yapabilmesidir aslında. Kaleminize sağlık.

 5. Mustafa ÖZTÜRK dedi ki:

  Değerli Başkanım Emeğinize sağlık güncel sorunlarımızı içeren bir yazı tebrik ederim.

 6. Umut Yılmaz dedi ki:

  Egoları olan ,bencil insanlardan Allah bizi korusun. İmam Gazelinin bir sözünde dediği gibi; ”Layık olmadan makama gelenler astlarını ısırır, üstlerine kuyruk sallar. ”Kendine yapılan olumsuz eleştirilere saldırarak karşılık veren ,aynada kendi gerçek yüzünü görmeyen insanlarda maalesef toplumumuzun kanayan yarası. Böyle insanların sayısının temennisi ile. Saygılar

 7. Bekir TOKGÖZ dedi ki:

  Aynalar kır/d/ık. Ayn-ı-mızında şirazesi kayık.

 8. Harun KÖKSALAN dedi ki:

  Samimiyetle söylenen sözler ilmek ilmek muhatabın kalbine nakşedilir. İmam-ı Azam Hazretleri’nin söylediği gibi, “Kalpten çıkınca söz, kalbe ulaşır…” Fatih bey, kaleminize sağlık.

 9. Adem KARAFİLİK dedi ki:

  Fatih hocam kalemine, kelamına sağlık. Yine güzel bir yazı. “”Kendine güveni olanlar, aynaya da bakmaya cesareti olanlardır. Aynı şekilde kendine güveni ol(a)mayanlar da aynaya bakmaktan korkanlardır. Neden aynaya bakarız ya da bak(a)mayız? Çünkü aynalar olanı gösterir. Ne görüyorsanız gerçek de odur. Gençlerin ayna ile haşır neşir olurken, yaşı ilerlemiş olanların ayna ile mesafe koymalarının sebebi de bu olsa gerek.:) Sonuçta kabullenme ya da kabullenmeme söz konusudur.”” …. Korkmayın cesaretinizi toplayın ve aynada gördüğünüz gerçekten siz misiniz? Buna siz karar verin. Dostlarınızın eleştirisini dua kabilinden kabul etmiyorsanız, kendi kendinizi eleştirmeyi deneyin. Emin olun aynada gördüğünüzü, doğru bir şekilde söyleme cesaretini gösterdiğinizde kazanan siz olacaksınız. Aksi takdirde çevrenizi değil, kendinizi kandırmaya devam edeceksiniz. Karar sizin. ……. Aynaya bakmaya, kendimiz sorgulamaya, kendimize iğne değil, çuvaldız batırmaya ne çok ihtiyacımız var. Rabbim, bizler ve tüm insanlığı, özellikle ümmeti. kibirden, nefsin oyuncağı, enenin kölesi olmaktan, kendini beğenip ari ırk gibi davranmaktan korusun. Kendisiyle yüzleşen kullarından eylesin.

 10. Ahmet KAVGACI dedi ki:

  Yani , emek olmadan yemek olmaz…

 11. Metin KILIÇ dedi ki:

  Benlik algısı maalesef sosyal medyanın yaygınlaşması ile gündemimize girmiş olan bir kavram. Goffman’in benlik sunumu kuramı ve kimlik inşaası

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir