Dolar 19,1831
Euro 20,8741
Altın 1.221,66
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 20°C
Pts 21°C
Sal 15°C
21/02/2021 00:01
07/01/2021 17:02
16/07/2022 00:01
25/03/2023 00:01
04/01/2021 13:25

Sosyal medya amellerimiz

A+
A-
16/02/2021 09:37
1.740
ABONE OL
Sosyal medya amellerimiz

Günde ortalama 2 saat 50 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz. TV’lerin izlenme oranlarının da düştüğünü göz önüne alırsak sosyal medyanın gücünün arttığını söylemek mümkün. 15-29 yaş arası internet kullanan gençlerin %96’sı sosyal medya kullanıyor olması konunun önemini daha da arttırıyor.

Dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanıcı sayılarına baktığımızda görüyoruz ki 2.5 milyar insan internet kullanıyor. Kullanıcıların 1.8 milyarının ise sosyal medya ağlarında hesabı var. Türkiye’de nüfusun %60’ı yani yaklaşık 48 milyon kişi internete bağlanıyor ve aktif sosyal medya kullanıcı sayısı da 48 milyona ulaşmış durumda.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, sosyal medyanın kullanımı oldukça artmış durumda. Bundan sonra daha hızlı bir şekilde artmaya da devam edecek görünüyor. Üstelik etki alanını genişleterek. Ülke gündemini etkilemenin ötesinde dünyanın bir ucundan diğer ucunu yönetmeye varıncaya kadar etkisini sürekli artırıyor.

Bir siyasetçinin “Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur.” şeklinde söylediği, bir başka bürokratın ise,  “Arkadaşlar, eğer bir memlekette, namus sahipleri de en az kötü insanlar, fesatçılar kadar sabırlı olmazsa, o memleket mutlaka batar.” sözleri çoğumuzun malumudur. Bu sözler, daha çok siyaset arenasında, gazetelerde köşe yazılarında yerini bulurken şimdilerde mekân değiştirmiş durumda. Artık bu sözlerin yeri interaktif ortamlar ve daha çok da sosyal medya alanları.

Sanal aleme evrildiğimiz gerçeğini kabullenmeliyiz. Ve ahlakını da her şeyden önce biz oluşturmalıyız. Ama böyle bir kaygı maalesef taşımıyoruz. Eski yaşantılarımızdaki ahlak/sızlığ/ımızı direk monte etme gayretindeyiz. Çünkü zamanın ruhunu okuma ve yeni bir düzen oluşturmayı hiç düşünmüyoruz. Devşirmelik iliklerimize kadar işlemiş durumda.

Klavye silahşörlüğü de son yıllarda literatürümüze giren kelimeler. Artık sıcak savaşlar olmuyor. Suikastların yerini internetten yapılan suikastler daha etkili olmaya başladı. Bunların en başında da itibar suikastlığı var. Üstelik o kadar kolay oldu ki bir cep telefonunuz ve internetiniz varsa bu iş tamam. (!) Dolayısıyla klavye silahşörlüğü yaparak adam öldürmekten çok daha fena işler yapılmaya başladı.

Bu arada bu yüksek oranda sosyal medya kullanmak, hayat gayemizin özünü ıskalamamızı da beraberinde getiriyor. Cümle kurma becerimizden tutun, anlama, yorumlama, analiz yapma bazen büyük darbeler vurmaktadır. Ayrıca kuşak çatışmasını derinleştirmekle birlikte iletişim, birbirini anlama problemi gün geçtikçe büyümektedir.

Geçen haftalarda “Siyaset ve sosyal medya” üzerine ilginç bir anket yayınlandı. Hangi siyasi partiye hangi profildeki insanların oy kullandığı, oy kullanan seçmenin kullandığı sosyal medya üzerinden daha çok hangi partiye oy verebileceği gibi birçok sonuç açıklandı. Anlaşılan o ki; Sosyal medya tercihini söyle, sana partini söyleyeyim durumu yavaş yavaş oluşmaya başlamış durumda.

Ameller niyetlere göredir inanışı vardır bizlerde. Niyet edip olumlu amele dönüştürdüğünüzde katlı sevap alırsınız. Niyetiniz sadece düşüncede kalırsa yine sevap kazanırsınız. Kullandığınız aletin dahi hangi niyetle kullandığınız önemlidir. Genel örnektir; bıçağı ekmek kesmek için kullanırsanız iyidir ancak cinayet ya da yaralama kastı ile kullanırsanız kötüdür.

Bu hadisi sosyal medya için yorumlamak mümkün müdür? İlahiyatçı değilim ama o çevreden olan arkadaşlarım bu minvalde yorumlanabileceğini söylüyorlar. Deyim yerinde ise sosyal medyanın nasıl kullanıldığı çerçevesinde yorumlamak, hadisin güncel yorumlanmasına katkı sağlayacaktır. Bu açıdan sosyal medyayı hangi niyetle kullandığınız çok önemli.

Şahsen kendim hemen hemen tüm sosyal medyayı kullanan birisiyim. Sosyal medyayı kullanırken en çok dikkat ettiğim şey; birisine iftira atmamaya, bir kişi hakkında yalan haberleri paylaşmamaya, fitneye sebep olacak paylaşımlardan özellikle kaçınmaya gayret ederim. Paylaştığım bir bilgi var ise öncelikle kaynağının doğru ve güvenilir olmasını araştırdıktan sonra paylaşmaya gayret ederim. Paylaştığınız her paylaşım her şeyden öte niyetinizi de belirleyen unsurlardır.

Müslümanlar için ve Kur’an’da birçok ayette [1]geçen; “Emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i anil münker”,  yani  “İyiliği emretmek ve kötülükten menetmek” anlamına gelmektedir. Dolayısıyla her alanda olduğu gibi sosyal medyada iyiliği emredip, kötülüğü menetmek öncelikli görevlerimizden olması gerekmektedir. Doğru haberlerin desteklenmesi iyiliği emretmek, yalan haberlerin tekzip edilmesi de kötülüğü menetmek mahiyetinde olacaktır.

İyilerin, ahlaklı insanların, kötülüğe siper olanların sosyal medyada daha aktif olması daha önemli bir hale gelmiştir.

Ülke yönetimlerinden tutun da o ülkenin ekonomik faaliyetlerine kadar etkili olan sosyal medyanın özellikle ahlak sahibi insanlar açısından önemli olduğu kadar bir sorumluluk da vermektedir.

 

[1] Âl-i İmrân Suresi/104. ayet,  Tevbe Suresi/71 ve 112. ayet,  Hûd suresi/116. ayet

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Bekir TOKGÖZ dedi ki:

  Sanal aleme evrildiğimiz gerçeğini kabullenmeliyiz. Ve ahlakınıda oluşturmalıyız. Ama böyle bir kaygı taşımıyoruz. Eski yaşantılarımızdaki ahlak/sızlığ/ımızı direk monte ettik. Çünki zamanın ruhunu okuma ve yeni bir düzen oluşturmayı hiç düşünmüyoruz. Devşitmelik iliklerimize kadar işlemiş.

 2. Yasin dedi ki:

  Her yerde ve her zaman ahlakî ve insanî davranmak…
  Teşekkürler Fatih başkanım…

 3. Celal ATİK dedi ki:

  Kalenin mürekkebi daim olsun.
  Güncel, güncel olduğu kadar hassas bir konu. Öncelikle eğitimciler ve dâhi herkesin sürekli hassas olması gereken bir konu.” Sosyal medya okur yazarlığı” Akibetimiz hayrola…

 4. Ali KİRTİ dedi ki:

  Her kelimesi ile yerinde bir analiz.Gūnūmūzde toplumu esir almış olan sosyal medya bağımlılığı.Bu hareket iyi ameller dogrultusunda kullanılmadığında būyūk kitleleri istediği gibi yönlendirebiliyor. Kaleminize sağlık.

 5. K. BEKTAŞ dedi ki:

  Yüreğine ve kalemine sağlık üstadım. “Değmen benim gamlı yaslı gönlüme..” türküsü geldi aklıma. Sosyal medyayı Hak, hakikat ve hakkaniyet minvalinde kullananlardan olmak ümidi ve duasıyla…

 6. Soner dedi ki:

  Bazı ilahi kaideler vardır ki mekan ve zaman değişse de ona uyulduğunda hem insan hem de toplum iyiye evrilir hatırlattığınız için teşekkürler.

 7. Galip BİİLGİLİ dedi ki:

  Başkanım
  Güzel bir yazı
  Lakin çözüm yolu bulmamız
  Ve uygulamamız lazım.
  Sadece oluşturulan yöntemle hareket ediyoruz.
  Selam ve dua ile

 8. Mustafa dedi ki:

  Emeğine sağlık değerli başkanım . Artık dijital bir yaşam ağırlıklı olduk. Ancak bu yaşama herkesin dikkatli bakmadı kül hakkı açısından büyük önem taşımakta

 9. Burhan erarslan dedi ki:

  Günümüzde hersey çok hızlı değişip farklilasiyor. İnsanlar milyonlarla irtibatta ancak yapa yalnız. Fesat çıkarmaya meyal. Klavye kahramanı, iki yüzlü degil çok yüzlü, gerçeği değil hayali seviyor. Üretmeye değil tüketmeye programlanmış. Ülke vatan toprak mefhumu zevk ve eğlencenin gerisinde. Dünya ve tarih bu zamana kadar insanlari hep değiştirdi ancak bu süreç artık insanlık alemini farklilastiracak. Sonucu kestirmek zor…. Sağlık olsun fatih hocam.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir