Dolar 19,0275
Euro 20,4988
Altın 1.186,96
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15°C
Çok Bulutlu
Ankara
15°C
Çok Bulutlu
Çar 11°C
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 16°C
07/09/2021 00:00
27/08/2022 00:01
07/01/2021 14:07
06/01/2021 18:54

Cennette Buluşalım mı

A+
A-
09/05/2021 00:01
1.467
ABONE OL
Cennette Buluşalım mı

Müslüman bir coğrafyada doğmuş olmamızın birçok avantajlı tarafı var. Çok şeye ihtiyaç duymadan sahip oluşumuz, cahiliye dönemi müşrikleri gibi atalarının yaşantısını din olarak algılayıp dinimiz İslam’ın esaslarından habersiz, kayıtsız olarak tercih yapmadan ana babadan gördüğümüz gibi kabullenme ise maalesef nazarımızda değerlerimizin gerektiği şekilde kıymete sahip olmasını engellemiştir.

Ebu Cehil, Ebu Leheb gibi İslam ve Peygamber düşmanları “La ilahe illallah” dememek uğruna büyük mücadele vermişlerdir. Onlar hangi kelimeyi söylemek istemediklerini gayet iyi biliyorlardı. Biz ise ne söylediğimizden habersiz durumdayız. Söylediğimiz kelimelerin bize ne gibi sorumluluk yüklediğinin farkında değiliz. Neyi reddedip neyi kabullendiğimizi, kabullendiğimizin yükümlülüklerinin ne olduğunu idrak etmekten uzak duruyoruz.

Lise yıllarımda gökyüzünü, ay ve yıldızları seyredip bir işaret beklediğim olmuştu. O zaman için aradığım tüm işaretlerin yüz yıllar öncesinden gönderilmiş olduğunu Kuranı Kerim okumaya başladığımda öğrendim.

Çok sevdiğim ve değer verdiğim arkadaşlarımdan bazılarının namaza uzak duruşlarına üzülmekteyim. İçinde her türlü ibadeti barındıran namazın dinimizin direği olduğu, iman ile küfür arasındaki ayıraç olduğu, ilk hesabın sorulacağı amel olduğu, dindeki yerinin başın vücuttaki yeri gibi olduğu… ve daha bir çok hadis ile ifade edilen namazın, insanı her türlü kötülükten alı koyacağını (Ankebut Suresi 45. Ayette) Allahu Teala ifade etmiştir. Kuranı Kerim’de çok yerde namaz kılmanın emredildiğini de ifade etmeden geçmeyeyim.

“Hani rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Biz seni övgü ile tesbih ederken ve senin kutsallığını dile getirip dururken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. Allah “Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu.” (Bakara Suresi 30. Ayet) Adem (a.s.)’ı yaratıp meleklere Adem (as)’a secde etmelerini emretti. Meleklerin tamamı secde ederken iblis kendisinin ateşten, Adem’in ise topraktan yaratıldığını, kendisinin daha üstün olduğunu söyleyip kibirle secde etmedi ve Rabbine asi oldu…

Bu gerçek ışığında bir daha düşünelim.

Meleklerin secde ettiği, Allahu Teala’ya halife olan yüce bir varlık olmak varken emrini dinlememe hakkını kendimizde görmemizin zor sonuçlar doğuracağını…

Kuranı Kerim’de kıyamet, cehennem ve cennet sahneleri oldukça fazla yer tutmaktadır. Öyle ki bütün açıklığı ile gözler önüne serilen sahneler ürperti verecek yahut iştah kabartacak türdendir. Altlarından ırmaklar akan… içinde ebedi kalacakları köşkler… gözlerin daha önceden görmediği nice güzellikler…

O musalla taşına yatay olarak uzatıldığımızda kendi adımıza yapacağımız işler son bulacaktır. Peşinden koştuğumuz için ibadete (namaza) vakit bulamadığımız işler bizim için bitmiş olacaktır. Onları, belki daha iyi yapan da bulunacaktır.

En büyük zikir olan namazdan uzak durmayı sevdiklerime yakıştıramıyorum. Cennette buluşmamıza engel olacak eylemlerden uzak durmamız gerekir. Birbirimize hayrı, hakkı, sabrı tavsiye ederek iyiliğe, doğruluğa çağırıp her türlü kötülükten uzaklaşıp uzaklaştırarak ve birbirimize dua ederek birlikte kurtuluşa erebiliriz.

Uğrunda bedel ödenen şeylerin çok kıymetli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Şehit kanları ile suladığımız vatanımız ve aynı kanın renginden bayrağımız gibi…

Allah’ın rızası ve Cennet uğrunda göstermemiz gereken çabalarımızdır ibadetlerimiz. Çoğunu yap(a)madığımız şeyin azını terk etmeden azimle, sebat ederek daha iyisini yapma mücadelesi hayat gayemiz olmalı.

İbadete (bilhassa namaza) kayıtsız olan sevgili dostlarım, Peygamber Efendimiz tarafından dünyamızdan sevdirilen üç şeyden biri olarak ve “gözümün nuru” diye ifade edilen namaza hassasiyet göstermek için ne olmasını bekliyoruz? Şimdi değilse ne zaman?

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Ahmet Karataş dedi ki:

  insaallah cennette rabbim buluşmayı nasip eylesin

 2. Hüsamettin Dere dedi ki:

  Bize namaz kılmayı nasip eden Rabbimize hamd olsun..

 3. Hürrem DURSUN dedi ki:

  Allah, seni cennet ve cemaliyle müşerref kılsın. Beni ve bizleri de sana komşu eylesin .
  Eline, yüreğine sağlık Avni hocam.

 4. Emin Gümüş dedi ki:

  Gardaşım ömrüne bereket. Mesaj çok açık ve manidar olmuş. Ok hedefini bulmuştur.

 5. Mustafa dedi ki:

  Bu konu çok hassas bir konu gündeme alınmış gerçekten . Her ne kadar zaman değişti eskisi kadar bu duygulardan uzaklaştık desekte gerçekten kodlarımız da bizim millet olarak yardım ve Yardımlaşma var elbet birileri bu işe soyunuyor. Aklımıza ilk gelen gerçekten ihtiyacı olup olmadığı oluyor iyi incelenerek ihtiyaç sahibi olana Elbette yardım etmek dinimizin de bir gereğidir.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir