Dolar 19,1886
Euro 20,8879
Altın 1.221,26
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 20°C
Pts 21°C
Sal 15°C

Turnusol kağıdı

A+
A-
13/11/2021 00:01
2.261
ABONE OL
Turnusol kağıdı

Turnusol kâğıdı kimyada kullanılan ayıraçlardan bir tanesidir. Çözeltilerdeki asit ve bazları ayırt etmekte kullanılır. Turnusol kâğıdı, asitle temas ettiğinde kırmızı, bazla temas ettiğinde mavi renk verir. Yani ilk gördüğünüzde sizin için çok da anlamlı olmayan bir kâğıt türüdür. Ancak bu kâğıda bazı işlemlere tabi tuttuğunuzda rengi değişir. O an gerçek rengi buymuş dersiniz.

Turnusol kağıdı gerçi gündelik hayatta bilinen ve kullanılan bir ayıraç değil ama konuşma ve yazı dilinde hayatımızda oldukça sık kullanır olmuşuz. Tıpkı mihenk taşı gibi.

İnsan hayatında da bazı “turnusol kağıtları” vardır. Bunlar öyle anlardır ki, ya insanın insan olarak “yıldızı parlar” ve “gerçek insan” olur. Ya da öyle durumlar vardır ki yaşadıkları, söyledikleri ya da tutumlarından dolayı “bu da fos çıktı” dedirtir.

Hayatta da bu dönemleri turnusol kâğıdına benzetmek hata olmaz sanırım. İyi zamanınızda, makam sahibi olduğunuzda, paranız bol olduğunda ya da şöhreti yakalamışsanız herkes sizin peşinizdedir ve sizin gibi düşündüğünü söylerler. Her sözünüzü onaylamak gibi bir görevleri (!) olduklarını zannederler. Çoğu zaman da bir tür yağcılık ve yalakalıkla sizleri ikna ederler. Her dediğinizin doğru olduğuna kanaat getirirsiniz.

İşte tam da burada turnusol kâğıdına ihtiyacınız vardır. Turnusol kâğıdını temin etmeden önce turnusol kâğıdına bakma cesaretini bulmanız gerekir kendinizde. Yani önce bir ihtiyaç hâsıl olmalı. Buna bir tür check etme (onaylama) de diyebiliriz. Söylenenlerin ve onaylayanların onaylanması gibi bir durum.

Bu dönemde turnusol kâğıdına bakma cesaretimiz olmadığı gibi çoğu zaman da aklımıza dahi gelmez. Ya da çevrenizdeki insanlar getirmenizi engeller.

Kendinizi turnusol kâğıdında denemediğiniz sürece her şeyin yolunda gittiğine inanırsınız. Yaptıklarınızın doğru olduğuna inancınız artar. Çevrenizdeki arkadaşlarınızın gerçek bir dost olduğuna dair inancınız pekişir. Herkes mutludur. Yararlananlar vardır, yararlananlardan yararlananlar vardır. Faydacılar ve faydacılardan faydalananlar da diyebiliriz.

Taaaa ki…

Turnusol kâğıdında olduğu gibi bir reaksiyona tabi tutulma cesaretini gösterdiğiniz andan itibaren her şeyin rengi belli olur. Deyim yerinde ise “akla kara belli olur”. Daha önceki renklerin öyle olmadığı ortaya çıkar.

(Siz istemeseniz de) önünüze gelen bir turnusol kâğıdı gerçek rengi gösterecektir. Çoğu zaman iradeniz dışında gerçekleşen bu olay/olaylar sizin; makamınızın, şöhretinizin, adamlığınızın rengini ortaya koyacaktır.

Bu bazen yakınınızın ölümü, bazen makamı kaybetmeniz bazen şöhretin basamaklarından inmeye başlamanızla ortaya çıkacaktır.

İşte bu zamanlarda daha önce etrafınızda pervane olan insanların samimiyetlerini ya da samimiyetsizliklerini göreceksiniz. Arkadaşlıktan öte gerçek dostlarınızı ya da sahte/sahtekar arkadaşlarınızı görme fırsatını bulacaksınız.

Bireysel olaylarda olduğu gibi toplumsal olaylarda da gerçek karakterleri görmemizi sağlayan  turnusollar vardır. Ülkenin zor zamanlarında destek yerine daha çok yıkmak isteyenleri bu zor zamanlarda daha çabuk fark edersiniz. Yağın üste çıkması gibi ortaya çıkarlar ve seslerini daha gür çıkarmaya gayret ederler. Çünkü bunların niyeti onarmak değil yıkmaktır. O zamana kadar yıkmak görevini gizlediğinden kötü zamanda ortaya çıkarlar.

Tıpkı tarla fareleri gibi. Fareler genellikle karanlık zamanlarda, hatta siz şüphelenmeye başlamadan önce de uzun süre gizli kalabilirler. Ganimeti gördüklerinde ortaya çıkarlar. İşte o ganimet bir turnusoldür. Tarlaya zarar vermese de, tekrar ortaya çıkmasa da o fareler artık tarlada bir iz bırakmışlardır.

Tüm dünyada başa bela olan Koronavirüs salgını da “fırıldak bayramda döner” anlayışı içerisinde olanları ortaya çıkarması açısından da turnusol kâğıdı görevini ifa etmiştir.

Hepimizin hayatında kırılmalar oluyor maalesef. Biz imtihana tabi tutulurken çevremizdekiler de bizimle imtihan oluyor. Er kişi, yarın Hakk’ın divanında belli olur deyip yolda kaybolanlara takılmamak gerektir.

Hz Ömer turnusol görevi yapacak yolu da göstermiş. Bir kimse Hazret-i Ömer’in yanında başka birisini methediyordu.

Hazret-i Ömer ona üç soru sordu:

“‒Onunla bir yolculuk yaptın mı?”

“‒Ticaret gibi bir alışverişte bulundun mu?”

“‒Peki, ona sabah-akşam komşuluk ettin mi?” sorularının hepsine “Hayır” diyen adama:

“‒Kendisinden başka ilâh olmayan Allah’a yemin ederim ki, sen onu tanımıyorsun!” buyurdu. Seyahat, ticaret ve komşuluk turnusol kâğıdı görevini yapan en önemli işlerdir.

Turnusol kâğıdı sayesinde saflar netleşir, kim kimdir ortaya çıkar. Kuzu postuna bürünmüşler ortaya çıkar. Turnusol görevi yapan olaylar sayesinde doğruyu yanlıştan tamı eksikten ayırır. Görüldüğü üzere turnusol kâğıdı öylesine bir kâğıt değildir.

“Tarih, turnusol kâğıdı gibidir; ihanetle sadakati tasnif etmekle kalmaz, geleceği hafızasına nakleder. Vatan sabırdır; mirasyediler idrak edemez” cümleleri unutulur gibi değil.

Sevgide kalın, sevgiyle kalın…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Özcan GÜNER dedi ki:

  Öncelikle selamlar değerli hocam.Hepimizin hayatında kırılmalar oluyor malesef .Biz imtihana tabi tutulurken cevremizdekiler de bizimle imtihan oluyor.Er yarın hakkın divanında belli olur deyip yolda kaybolanlara takılmamak gerektir diye düşünüyorum .Her dönem padişahım çok yaşa deyip geçirenlerin olduğunu sizlerde biliyorsunuz.Allah razı olsun kalın sağlıcakla değerli başkanım .selam ve dua ile

 2. Şakir UÇAR dedi ki:

  Dünya hayatı da zaten ahiretin turnusolu değil midir? başkanım. Emeğinize sağlık. Teşekkür ederiz.

 3. Halil Köse dedi ki:

  Dostluğun 3 kilit anahtarı: Seyahat, Ticaret ve Komşuluk

 4. Mustafa Hasbi Üstündağ dedi ki:

  Başkanım turnusol kağıdı ötekileştirmeye müsait mihenk taşı daha toparlayıcı herkesin ayarını belli eder. Saygılarımla

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir