Dolar 19,1919
Euro 20,8758
Altın 1.220,06
BİST 4.837,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 20°C
Pts 21°C
Sal 15°C

YORUM sizin

A+
A-
27/11/2021 09:07
2.515
ABONE OL
YORUM sizin

Eski zamanların birinde bir otlakta öküz sürüsü yaşarmış. Yaşarmış yaşamalarına ama civardaki aslanlar bir türlü rahat bırakmazlarmış onları. Hemen her gün saldırırlarmış bu sürüye… Öküz dediğin öyle yabana atılır bir hayvan değil ki, bir araya toplandılar mı kolayca defetmesini bilirlermiş o koca aslanları…

Gün geçtikçe aslanları almış bir kaygı. “Herhalde bize bu otlağı terk etmek düşüyor” demiş aslanlardan birisi…  .   “Evet” diye tasdik etmiş diğerleri… “Nereye gideriz” diye düşünürlerken “Bir dakika” diye bir ses duymuşlar gerilerden. Herkes dönüp bakmış sesin geldiği tarafa. Sürünün en çelimsiz, ama kurnaz mı kurnaz bir ferdi olan topal aslanmış söze atılan…

“Hayır” demiş, “Hiçbir yere gitmiyoruz. Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzlerin yanına. .. Öküzlerin lideri olan boz öküz sormuş ne istediğini.

Topal aslan “Saygıdeğer öküz efendiler” diye başlamış lafa: “Bugün buraya sizden özür dilemek için geldik. Evet size defalarca saldırdık, ama niye biliyor musunuz? Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden… Onun rengi gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Onu gördük mü ne kadar barışsever olduğumuzu unutup size saldırıyoruz. Bunların hepsi sarı öküzün suçu. Verin onu bize, siz kurtulun biz de barış içinde yaşayalım!”

Boz öküz, diğer önde gelenlerle görüşmek üzere geri çekilmiş. Hepsi de sıcak bakmışlar bu teklife. Bir tek yaşlı benekli öküz “Olmaz” demiş ama kimseye dinletememiş sözünü. Zavallı sarı öküz teslim edilmiş aslanlara. Diğerleri üzülmüşler üzülmesine ama elden ne gelir ki! Bütün sürünün selameti için bir öküz. Gerekliymiş bu…

Gerçekten de günlerce sürüye saldıran olmamış. Huzur içinde geçer olmuş günleri. Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki? Hele öküz etinin tadını aldıktan sonra.

“Acıktık !” demişler Topal aslan boz öküzün yanına giderek girmiş söze: “Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz. Yalnız buraya bunu söylemek için gelmedim. Büyük bir problemimiz var!..”

“Nedir?” demiş boz öküz merakla. “Şu sizin uzun kuyruklu öküz” demiş topal aslan ve devam etmiş: “Öyle uzun bir kuyruğu var ki nereden baksak görünüyor. O kuyruğu salladıkça bizim de aklımız başımızdan gidiyor. Gözümüz dönüyor, sürüye saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Gelin verin onu bize bu mevzuyu burada kapatalım. Eskisi gibi barış ve huzur içinde iki taraf da hayatını sürdürsün.” Boz öküz yine istişare yapmış sürünün ulularıyla. Yine sadece benekli öküz olmuş karşı çıkan. Hepsi de “Verelim gitsin” demişler… İstişare daha da kısa sürmüş bu defa. Dışlamışlar uzun kuyruğu sürüden. Saatler sürmüş zavallının çırpınışları ama sonunda o da yenik düşmüş aslanlara.

Tekrar tekrar yinelenmiş bu olanlar… Her geçen gün daha da semirmiş aslanlar, alabildiğince güçlenmişler… Öküzlerse her geçen gün daha da zayıflamışlar, seyreldikçe seyrelmişler… Aslanlar küstahlaştıkça küstahlaşıyorlarmış. Artık bir sebep bile söyleme gereği duymuyorlarmış… “Verin bize şu öküzü sonra karışmayız” derlermiş sadece… Zavallı öküzlerin “Hayır” diyebilecek güçleri kalmamış. Hepsi birer birer can veriyorlarmış aslanların pençesinde. Boz öküz de aralarında olmak üzere birkaçı kalmış en sona.

“Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu harbi aslanlara karşı, oysa ne kadar da güçlüydük?” diye sormuş biri boz öküze…

“Biz” demiş boz öküz, gözleri nemli ve sesi pişmanlıkla titreyerek, “Sarı Öküz’ü verdiğimiz gün kaybettik bu kavgayı!…

Tabi bu anlatılan bir hikâye. Ancak bu hikâyeyi; insana, topluma uyarlamak ve değerlendirme yapmak elbette ki mümkün.

Hikâyede olduğu gibi öküzler nasıl ki Benekli Öküz’ü dinlemeyerek, taviz üstüne taviz vermelerinin sonucu olarak teker teker aslanların pençesi altında can verdiler. Demem o ki sakın sevdiklerinizi hatalarından dolayı terk etmeyin. Adam harcama kolaycılığına kaçmayalım. Dostlarımızı hatalarıyla kabul etmekle herkes kazanacaktır. Kusurları düşmanlarınız için bir avantaj olarak görülse de dostlarınızı hataları ile kabul edin.

Ve yine unutmayın ki içinizdeki en kalitelisi gidene kadar düşman sizi rahat bırakmayacaktır. Betonun oluşması için çimentoya, taşa, suya ihtiyaç olduğunu sakın unutmayın. Bunlardan birisi eksik olduğu zaman beton olmayacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Yoksa biz daha çok ” Sahi, biz nerede hata yaptık? sorusunu sormaya devam ederiz.

Sevgide kalın, sevgiyle kalın…

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Harun KÖKSALAN dedi ki:

  Başkanım kaleminize sağlık. Dostlar kolay bulunmuyor, dostluklar da kolay kazanılmıyor. Uzun yılların tecrübeleri sonucu kazanılan dostları küçük hatalarından dolayı terketmemeli. Selam ve dua ile…

 2. Fazlı ZORLU dedi ki:

  Teşekkürler

 3. Hürrem DURSUN dedi ki:

  Kesinlikle farklılıklarımız zenginliğimiz ve kuvvetimizdir. Kesinlikle bu birliktelik kuvvet verir bize.
  Elinize yüreğinize sağlık

 4. Ekrem dedi ki:

  Hocam yüreğinize sağlik tam da bu zamanda oyle güzel anlattınız ki ??

 5. YILMAZ BALTACI dedi ki:

  Mevlâna hazretlerinin dediği gibi dimi Başkanım. Küsur örtmede gece gibi ol. Elinize kaleminize sağlık. Selamlar

 6. Sibgatullah Yüksel dedi ki:

  Öğretmenim kaleminize ve yüreğinize sağlık..
  Hikayenin başında helalleşme mevsuzu gibi geldiysede sonucunu söz konusu vatansa gerisi teferruattira bağladım ben. Devletimizin yanındayız

 7. METİN ILGAZ dedi ki:

  İnsanoğlu ,1 kere yapmaktan,1 kere vermekten birşey olmaz diye düşünüldüğünde her şeyini kaybetmeye başlamıştır….Öyle de oluyor..Insanoğlu şimdi imkân ve şartlar olarak herşeye kavuşmasına rağmen şükürsüzlük olunca herşeye ahde vefayı unutup çok kolay yakın diyebileceğimiz ARKA TAŞ larımız Aslanların önüne atıveriyorlar…Tabikii sıra kendilerine gelince …. Emeğine, eline sağlık bazı değerleri unutmamak için yazıları okuyup ara da bir aynaya bakmak lâzım….

 8. Gökçay KARABAYIR dedi ki:

  Elinize sağlık hocam söylenecek söz bırakmamışsınız. Böl-parçala-yok et. Saygı ve sevgilerimle…

 9. Mukara dedi ki:

  En küçük bir taviz sonun başlangıcı olur. Asla algılara yenik düşmemeliyiz. Hikaye ile aslında çok şey anlatılmış sayın başkanım. Çok söze de gerek kalmamış. Ağzınıza sağlık….

 10. Yıldırım dedi ki:

  Kıssalar güzel hisse çıkaranlara

 11. Halil İbrahim ÇETİN dedi ki:

  Öküz öküzlüğünü, Aslan da Aslanlığını fıtratı gereği yapacak…. Hayvan
  gibi bir arada yaşasalar Ne olurki…. ?

 12. Şaban Atlı dedi ki:

  Selam saygı sayın başkanım, çok bilindik ama bir o kadar da yaşanmaya devam edilen, hiç te ders alınmadan “sarı öküz” lerin harcandığı bir konuya değinmişsiniz. Tek temennim bu sefer sadece sarı öküzle kalır en azından bizim mahalleden olduğunu bildiğimiz erk sahipleri devran tamamen terse dönmeden tedbir alırlar, yoksa …. vesselam…

 13. Halil Köse dedi ki:

  İnsan hatasını bimez mi? Hatamızı çok iyi biliyoruz da nefsimize yenik düşüyoruz (sarı öküzü feda etmek kolayumıza geliyor) ne yazıkki.

 14. Abdullah Kayaalp dedi ki:

  Yorumluyorum: Bu hikeye tüm zamanlar, devirler ile tüm toplumlar ve milletler için geçerli. Günümüzde de aynı. Ah şu hafif sakallı yaşlı öküz yok mu? Buyrun bunu da siz yorumlayın.

 15. Aytekin Girgin dedi ki:

  Sevdiklerimizi kusurlarıyla birlikte kabul ederek sevmek galiba en çok ihtiyaç duyduğumuz bir haslet. Yaşanan son olaylara bu anlatılan hikaye üzerinden bakalım.

 16. Mücahit Akgün dedi ki:

  Başkanım merhabalar… Tebrikler elinize sağlık…
  Bil (mi) YORUM: Sarı öküz aslana yem olurken son dönem Aslan rolüne bürünmüş çakallar sarı öküz ister oldu. Aslanın kükreyip çakallara leş yiyen olduklarını hatırlatması lazımdı. Sanki ne Aslan kaldı ne öküz sürüsü… Ortalıkta cirit atanlar ??? BİL (mi)YORUM

 17. Mustafa dedi ki:

  Emeğinize sağlık değerli başkanım

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir