Dolar 19,0275
Euro 20,4988
Altın 1.186,96
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15°C
Çok Bulutlu
Ankara
15°C
Çok Bulutlu
Çar 11°C
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 16°C
07/01/2021 18:38
02/02/2021 09:37
24/01/2021 10:01
01/08/2021 00:01
22/02/2021 08:30

Renkler

A+
A-
23/04/2022 00:01
680
ABONE OL
Renkler

Yazımızı sesli olarak da dinleyebilirsiniz…

Her ne kadar renkler ve zevkler tartışılmaz desek de en çok tartıştığımız ve yorum yaptığımız konuların başında yer alır renkler.

Her bir rengin bir anlamı vardır. Daha doğrusu bu anlamları biz yükleriz onlara. Renklerin bundan haberi yoktur. Daha çok kendi bakış açımız ya da inanışlarımız doğrultusunda renkleri anlamlandırırız.

Bayrakların renklerle ifade edilmesi. Formaların renklerle özdeşleşmiş olması hayatımızla ne kadar iç içe olduğunun en büyük göstergeleridir. Kırmızı beyaz sloganlarının hemen arkasında “Türkiye” nidalarını duymak da sadece bizim ülkemize özgüdür.

Ormanları illa ki yeşile boyamak gibi bir öğretimiz vardır. Tabiatın ve ormanın başka renkleri yokmuş gibi çocuklarımızın hayalini yeşil renge sıkıştırırız.

Trafikte her gün karşımıza çıkan üç ayrı renkte hayatımızı daha düzenli bir kural çerçevesinde yaşamamıza katkı sağlarken, sarı ile yeşil arasında geçen süre  ülkemizde bir saniyenin tanımı olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı renk batıda farklı yorumlanırken doğuda farklı yorumlanabilmektedir. Bizler de Beyaz renk; saflığı, masumiyeti ve mutluluğu çağrıştırır. Aynı zamanda barış ve ölümsüzlüğün rengidir. Hindistan’da; mutsuzluk, yas. (cenaze törenlerinde beyaz giyilir.)

Japonya’da; ölüm. (beyaz karanfil ölümü sembolize eder), Kore’de; masumiyet, ahlak, doğum ve ölümü temsil eder.

Yeşil; Ülkemizde ilkbahar, gençlik ve yenilenmeyi temsil ederken;

Çin’de şeytan kovmak/çıkarmak, rezalet (Çinli bir adama yeşil bir şapka vermek, karısının onu aldattığını gösterir.)

ABD’de; para ve kıskançlık. İrlanda’da; din ve şans. (-Aziz Patrick- yeşil cüce ve dört yapraklı yoncanın şans getirdiğine inanılması), Kuzey Afrika’da; yolsuzluk ve uyuşturucu kültürünü temsil eder.

Toplumsal bir fenomen hükmünde olan renkler, doğasında ve kimyasında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen kimi zaman kötü hikâyeleri kimi zamanda iyi hikâyeleri temsil etme iradesini taşımaktadır. (https://www.academia.edu/44773502/_39_24_Renk_Sembollerine_Dair_Sosyolojik_Bir_%C4%B0nceleme_A_Sociological_Study_on_the_Color_Symbols_Nuh_Ak%C3%A7akaya)

Her ne kadar “Kırmızı Şapkalı Kız” masalındaki şapka rengi olan kırmızı, masum bir kızla özdeşleşse de birçok masalda kırmızı daha çok kanı temsil etmektedir.

Bazı renkler ırkçılığı bazı renkler ırk karşıtlığı ile ifade edilmektedir. Amerika’nın yerlilerinden sayılan Kızılderililer, deri renklerinden dolayı sınıflandırılırken;

Afrika kökenli insanlar için kullanılan siyah insanlar ifadesi aşağılama ve kölelik anlamında kullanılmıştır.

Beyaz Avrupalılar, Beyaz İnsanlar ifadeleri ise üstün ırk anlamında kullanıldığı görülmüştür. Beyaz insanlar siyah insanları hep aşağılamış, köle muamelesi görmüş ve maalesef günümüzde dahi görmeye devam etmektedirler. Burada beyazın siyaha üstünlüğü konuşulmuştur.

Aynı deri rengine (beyaz) sahip olsalar dahi beyazlar sömürenler ve aristokratlar için kullanılmıştır. Bu beyazlar, mal, güç, makamları itibari ile diğer beyazları hor görmeye devam edegelmişlerdir.

Kişilerin kullandıkları renge bakarak o kişinin duygusal durumu vb durumlar için analiz yapmak da mümkündür. Hiç şüphesiz ki bizi bir duygudan başka bir duyguya sürükleyen renkler de vardır. Böylece tutumlarımız ve ruh hâlimiz üzerinde etkili olmaktadır. Bazı renkleri gördüğümüzde heyecanlanabilir, acıkabilir bazı renklerde ise sakinleşebilir ya da üzgün hissedebiliriz.

Evlerimizin odalarında hangi rengin duygularımıza hitap ettiğini ve rahatlattığını hesaba katmıyor muyuz? Aldığımız elbisenin altına giydiğimiz ayakkabının, pantolonun hatta kemerin renk uyumu içerisinde olmasına hangimiz özen göstermiyoruz ki?

Bu renklerin gözümüze direkt hitap etmesine de gerek yoktur. Renkler sayesinde bilinçaltına mesajlar gönderilebilmektedir. Bilinçaltına gönderilen renkler sayesinde satın alma kararlarımız ya da markaya bakışımız etki altına alınmaktadır. Büyük firmalar markalarını ve algılarını renkler üzerinden vermektedir.

Farkında olmadan renkler aracılığıyla kapitalizme katkıda sunmuyor muyuz acaba?

Ekonomi reklamlarında genellikle yeşil veya kırmızı rengi kullanmaları, sağlığa yönelik reklamlarda yeşil veya mavi renklerin ön planda olması, korku filmlerinde gri ve siyah ortamların tercih edilmesi, aşk ve romantizm söz konusu olduğunda pembe veya kırmızının kullanılması tesadüf değildir.

Hayatımızın her anında karşılaştığımız renkler bazen bilerek bazen de farkında olmadan duygusal ve psikolojik durumumuzu etkilemektedir. Hangi renk olursa olsun sizin renginiz her zaman mutluluğu ve huzuru yansıtsın.

Sevgiyle kalın, sevgide kalın…

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Fazlı+ZORLU dedi ki:

  Renginiz mutluluk olsun.

 2. Ali AÇAR dedi ki:

  İnsan ve renkler
  İnsanın ten renginden tütün hoşlandığı renklere kadar hayatımızı renklendiren renk cümbüşü olan zihnimiz anlamak bir bilim alanı hâline gelmiştir.
  Renkler hayatımıza anlam katıyor. Renk körlüğü bir hastalık olması kadar aynı zamanda deyim olarak da dilimize ve kültürümüze yerleşmiş bir kavramdır. “Allah’ın boyası ile boyanın” ayeti umarım ruhun bedene işleyişi gibi ahlakımızın nasıl olması gerektiğine dair bir renk ve yaşam sarmalını ifade ediyor.
  Hayatınızın renklerle barışık olması temennisiyle.Allaha emanet olun.

 3. Abdullah+Kayaalp dedi ki:

  Zevkler ve renkler tartışılabiliyormuş.

 4. Özcan+GÜNER dedi ki:

  Kendimiz olmadıkça batıyı her anlamda takibe devam edersek daha çok bizi sömürürler.Adamlarin bilimi bile daha fazla nasıl sömururum üzerine.Hocam yüreğine sağlık iyi bir konuyu gündem etmişsiniz.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir