Dolar 19,0334
Euro 20,5448
Altın 1.187,48
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 16°C
Çok Bulutlu
Ankara
16°C
Çok Bulutlu
Çar 11°C
Per 14°C
Cum 16°C
Cts 17°C
01/01/2022 00:01
04/01/2021 13:17
23/01/2022 00:01
04/02/2021 15:00

Horoz, Tavuk, Tilki

A+
A-
11/06/2022 00:01
994
ABONE OL
Horoz, Tavuk, Tilki

Sesli olarak da dinleyebilirsiniz…

“Dershanede hocayı beklerken ışıklar kapanmış ve bir çizgi film gösterilmeye başlanmış. Filmin adı: Küçük Tavuk
Kümeste birçok tavuk ile genç ve küçük horozlar, bir de kümesin yaşlı ve büyük horozu bulunmaktadır. Kümesin etrafında da bir tilki dolaşıyor. Yaşlı ve büyük horoz, tilki içeri girmesin diye kümesin kapısını sıkı sıkıya kapatmış, tavukları dışarı bırakmıyor. Tabii dışarı çıkamadıkları için doğru dürüst yemlenemeyen tavuklar da zayıf kalmaktadır. Yaşlı ve büyük horoz ise dışarı bırakmadığı tavuklara ölmeyecek kadar mısır tanesi dağıtarak yaşamalarını sağlıyor.

Kümese giremeyen tilki bunun üzerine kümesin tellerinde küçük bir delik açarak küçük ve genç bir horoza sesleniyor ve ona biraz mısır veriyor. Mısırı yiyen küçük ve genç horoz her gün gelip tilkiden mısır alıyor. Bir süre sonra tilki küçük ve genç horoza tek başına yiyebileceğinden fazla mısır verince genç horoz hem kendisi yiyor hem de diğer tavuklara mısır dağıtıyor. Böylece yavaş yavaş yaşlı ve büyük horozun kümesteki gücü kırılıyor. Horozun etrafındaki tavuklar azalmaya başlıyorlar.

Artık popüler olan genç ve irileşmiş olan horozun etrafında ise tavuklar toplanıyor. Bu aşamada tilki kümesin kapısının önüne mısır bırakıyor. Kümeste bir tartışma çıkıyor. Kapıyı açalım mı açmayalım mı diye. Sonunda korkarak kapıyı açıyorlar ve kafalarını dışarı uzatıp yemlenip hemen geri çekiyorlar. Bir süre böyle devam ediyor. Hiçbir şey olmuyor. Kümesteki tavuklar rahatlıyor. Korkuları azalıyor. Nihayet bir gece tilki kümesin önündeki avluya mısır döküyor. Artık korkusuz olan tavuklar genç ve artık güçlü horozun öncülüğünde dışarı çıkıyor ve rahat rahat yemleniyorlar. Kümesteki her tavuk semiriyor.

Tilki bir süre sonra gece kümesin kapısından kendi mağarasına kadar mısır tanelerini döküyor. Sabah kümesten çıkan ve korkusuzca yemlenen tavuklar yemlene yemlene mağaraya kadar gidiyorlar. Sonra mağaraya giriyorlar. Onları içeride bekleyen tilki bütün kümes mağaraya girince mağaranın kapısını kapatıyor.”

Çizgi film burada bitiyor. Işıklar yanıyor. Ve dersin hocası kürsüye çıkarak, “İşte toplumlar, milletler ve dahi Üçüncü Dünya ülkeleri böyle yönetilir” diyerek derse başlamış.

Tecrübeye karşı çıkanlar açısından ders verici bir film. Tecrübe yaşanmışlıkların sonucudur. Her ne kadar olumsuz tarafları olsa da arka plana atılmayacak kadar da önemlidir. Çoğu zaman da hayati öneme sahip olabilir. Tecrübesizlerin de ders alması gereken bir film. Bilgili olmak ve bu donanımı iyi kullanmak her zaman yeterli olmayabilir. Tecrübe ile gençliği birleştirmek bu açıdan önemli. Unutmamak gerekir ki hiçbir şey göründüğü gibi masum değildir.

Küreselleşen bir dünyada bu filmden çıkarılacak çok ders vardır. Yaşı müsait olanlar büyük devletlerin (!) demokrasi getireceğiz diyerek Irak’ı nasıl işgal ettiklerini hatırlayacaklardır. Demokrasi gelmesi bir tarafa on binlerce masum katledildi. Tecrübeli liderlerini iş bilmezlikle suçlayanlar da işgal edenler de hep aynı idi.

Mısırdan çok daha önemli olan sizin vatanınız (kümes), birlik ve beraberliğinizdir. Sizin bu birlik ve beraberliğinizi bir mısır uğruna feda ettirmek isteyenlerin gayesi hikayede olduğu gibi hiçbir zaman sizin semiz ve güçlü olmanız değildir.

Ancak tecrübe eksikliği olanlar mısıra aldanarak önce canlarını sonra da vatanlarını kaybettiklerini anladıklarında iş işten çoğu zaman geçmiş olacaktır. Tarih bununla ilgili örneklerle doludur.

Bu hikâyeye (filme) göre içinde bulunduğumuz durumu sorgular isek binlerce yorum ortaya çıkar. Unutmayalım ulusların dostları yoktur sadece çıkarları vardır.

İster yakın tarihimize bakalım ister çok daha eski tarihlere gidelim bu hikâyenin farklı senaryolarını görebiliriz. Sonuç hiç değişmez. Tilki hep aynı tilkidir, genç horozlar hep aynı horozlardır. Olan tavuklara olur.

Hikâyeden çıkarılacak en önemli kritik kişi genç horozlardır. Bir ülke genç horozlarına değer verir ve yetiştirirse tilki ne yaparsa yapsın sonuç alamayacaktır.

Tecrübe küçümsenmeyecek kadar büyük bir nimettir. Gençlik de küçümsenmeyecek kadar bir enerjidir. Ancak gençliğin nerede ve ne zaman enerji patlaması yapacağı belli olmaz. Bu bakımdan gençler üzerine ihtimam göstermek bir ülkenin en önemli stratejik planlarından birisi olmalıdır.

Ülke idealleri olan, menfaatlerini ülke menfaatlerinin önüne geçirmeyen, her türlü desiseden haberi olan gençlere ihtiyacımız var. Tarihin her zaman tekerrürden ibaret olduğunu asıl uyanıklığın buradan ders alınması gerektiğini bilen gençlere ihtiyacımız var. Kuru kalabalıkların çok ses çıkarmasına aldırış etmeden, ucuz siyaset ve sözlerden (soğan, patates, ağaç kelimelerin de olduğu gibi) aldanmayan gençlere ihtiyacımız var.

Aksi takdirde bir mısıra aldanan tavuklar da olduğu gibi tilkiler tilkiliklerini yapmaya devam edeceklerdir.

Unutmamak gerekir ki; Dede Korkut’un “Hırsız içeriden olunca kapı kilit vurmaz” sözünü göz ardı etmemek gerekir. Ak sütün içerisindeki ak kılı ayırt edebilen bir gençlikten çok daha ötesi ak sütün içerisine ak kılın ne için ve kimler tarafından döküldüğünün görebilen gençliğe ihtiyacımız vardır.

Şimdi şu soruların cevabını okuyucularım kendileri cevaplayabilirler.
1-Kümes NERESİ?
2-Yaşlı horozlar KİMLER?
3-Genç horoz KİM?
4-En önemlisi tilki KİM?

Sevgiyle kalın, sevgide kalın…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Mustafa ÖZTÜRK dedi ki:

  GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ EMEĞİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK BAŞKANIM.
  TECRÜBE GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ , ÜLKEMİZ AÇISINDAN GEÇMİŞ TEN GELECEĞE BAKILIKIRKEN ÖZELLİKLE GENÇKERİMİZ BUNU DİKKATE ALMALIDIR. KİŞİLİKLİ VE KAREKTER SAHİBİ GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK GELECEĞİDİR.

 2. Halil KÖSE dedi ki:

  Başkanım yüreğinize sağlık. Benim anlayamadığım tarih hep mi tekerrürden ibaret olur. Bile bile hep mi lades olacak.

 3. Özcan Güner dedi ki:

  Allah razı olsun değerli hocam rabbim milletimize ,hepimize uyanıklık nasip etsin.

 4. Mustafa+Hasbi+Üstündağ dedi ki:

  Başkanım nedense kendimize hep tavuk rolünü yakıştırıyoruz. Bizim temel problemimiz bu olmasın. Kaleminize sağlık.

  1. Muammer dedi ki:

   Yüreğine sağlık Hocam
   Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin
   Çok uyanık ve akıllı olmamız lazım . TÜRKİYE mizden baksa Ülkemiz yok bizim ….

 5. Kemal Atmaca dedi ki:

  Anlayan için ibretlik bir makale. Hocam Allah razı olsun.

 6. Yusuf K. dedi ki:

  Kaleminize sağlık başkanım. Bu hikayeyi okuyunca aklıma istiklal şairimizin belirttiği ‘Tarih ders alınmadığı müddetçe tekerrürden ibaret olacaktır.’ sözü geldi. Tarihten ders alıp geleceğini şekillendiren bilinçli nesiller yetiştirmek duasıyla, selamlar…

 7. Feyyaz Sevinçli dedi ki:

  Kul olmak adına, insan olma adına Allah’ın verdiği vicdan, merhamet,onur gibi meziyetleri yerinde kullanmak adına dertli olmalıyız. “”
  Ülke menfaatlerini kendi menfaatlerinin önünde tutmamak”” gibi.
  Şuurlu horozlar yetiştirmek gibi,
  Hak hukuk adalet gibi,
  Birimizin derdi hepimizin derdi gibi,
  Vs vs vs..
  Kalemine sağlık kıymetli hcm.

 8. Mehmet ÖZKAN dedi ki:

  Üzerinde çok yönlü düşünülüp kafa yorulması ve ders çıkarılması gereken güzel bir yazı olmuş Başkanım. Elinize sağlık…

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir