Dolar 19,1809
Euro 20,9272
Altın 1.222,19
BİST 4.896,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 20°C
Pts 20°C
Sal 15°C
06/02/2023 21:24
27/02/2022 00:01
01/08/2021 00:01
09/08/2022 21:55

Öğretmen Kariyer Basamakları Üzerine (Son Bölüm)

A+
A-
10/11/2022 07:48
493
ABONE OL
Öğretmen Kariyer Basamakları Üzerine (Son Bölüm)

Dördüncü (Son) Bölüm

 

Hizmet yılımdan dolayı müracaat edemedim diyen 28 katılımcının genel katılımcılara oranı  %7 dir. Bu grubu da dâhil ederek yorumladığımızda;

“EVET” katkıda bulunacağını düşünüyorum diyen 33 katılımcı olup genel katılanlara göre oranı  % 8,3 tür. Hizmet yılından dolayı müracaat edemeyenleri çıkardığımız da % 9 oranına ulaşılmaktadır.

“HAYIR” kariyerime katkıda bulunacağını düşünmüyorum diyenlerin sayısı 268 olup genel katılanlara göre oranı % 67,2’tür. Hizmet yılından dolayı müracaat edemeyenleri çıkardığımız da % 73,22 oranına ulaşılmaktadır.

“KISMEN” kariyerime katkıda bulunacağını düşünüyorum diyenlerin sayısı 69 olup genel katılanlara göre oranı % 17,3 tür.

“EVET” ve “KISMEN” diyenleri birlikte değerlendirdiğimizde; Kariyer basamakları eğitim programlarının ve sınavın, kariyerinize katkıda bulunduğunu/bulunacağını düşünenlerin sayısı 102 olup genel katılımcılara göre oranı %25,6 dır.

Anlaşılacağı üzere Kariyer basamakları eğitim programlarının ve sınavın, kariyerlerine katkıda bulunmayacağını düşünenlerin oranı oldukça yüksektir. Bu durum bir sonraki anket sorumuzdaki cevaplara ters düştüğü de görülmektedir. Kariyerine katkıda bulunmayacağını düşünen büyük bir çoğunluk hem yüksek bir oranda sınava gireceğini belirtirken hem de kariyerinden ziyade özlük haklarına katkı sunacağını düşünmesi üzerinde ayrı değerlendirilmesi gereken bir husustur.

Az da olsa bazı katılımcıların bu eğitim programlarında görev alan akademisyenlerin ders anlatımlarında yeterli olmadıklarını ve bu programları ciddiye almadıkları yönünde fikir beyan etmeleri de bundan sonraki eğitim programlarında dikkate alınması açısından kayda değer olarak görülmelidir.

Hizmet yılı 21-30 yılı arasında olanların sadece % 75,85 i,

Hizmet yılı 30 yıldan fazla olanların sadece  %68,20 si katkıda bulunmayacağına inanıyor. Kariyer basamaklarının kariyerlerine katkıda bulunacağına inanmayanların çok yüksek oranda kalması da ilginç olduğu kadar hizmet yılı yüksek olanların kariyerlerine katkı sağlayacağını yüksek oranda çıkması belki beklenen bir sonuç olabilir ama mesleğinin başında sayılabilecek öğretmenlerin de yaklaşık oranlarda çıkması üzerinde durulması gereken konulardan birisi olarak değerlendirilebilir.

Kariyer basamakları sınavına girecekseniz, sınava girmenizdeki amacınız nedir? 

Özlük haklarıma katkı sunacak olması yönünde 291 katılımcı katkı sunarken bu genel katılımın  % 72,9 oranına karşılık gelmektedir.

Kendimi geliştirmeme katkı sunacak olması açısından sınava gireceğim diyenlerin 26 olup bu genel katılımın % 6,5 oranına karşılık gelmektedir.

Hizmet yılımdan dolayı müracaat edemedim diyen 45 katılımcı olurken bu genel katılımın  % 11,3 oranına karşılık gelmektedir.

Diğer seçeneğini işaretleyenlerin sayısı 15 katılımcı olup bu genel katılımın  % 3,8 oranına karşılık gelmektedir.

Statüye önem verdiğimden dolayı şeklinde cevap verenlerin sayısı 13 iken bu genel katılımın  % 3,3 oranına karşılık gelmektedir.

Hizmet yılımdan dolayı müracaat edemedim diyen (45 katılımcı-% 11,3) kişileri karşılaştırmalardan çıkardığımızda (399 katılımcıdan 354 katılımcıya düştüğünde);

Özlük haklarıma katkı sunacak olması yönünde katkı sunanlar % 82,2 oranına karşılık geldiği,

Kendimi geliştirmeme katkı sunacak olması açısından sınava gireceğim diyenler % 7,3 oranına karşılık geldiği,

Diğer seçeneğini işaretleyenlerin % 4,2 oranına karşılık geldiği,

Statüye önem verdiğimden dolayı şeklinde cevap verenlerin ise % 3,6 oranına karşılık geldiği görülmektedir.

“Kendimi geliştirmeme katkı sunacak olması açısından sınava gireceğim” aslında Öğretmenlik Meslek Kanunu ve ilgili yönetmeliğin ulaşmak istediği amaçtır. Ulaşılmak istenen bu amaca katılımcıların sadece % 7,3 ki statüye önem veririm (% 3,6) diyenleri de buna dâhil ettiğimizde %10,9 gibi çok küçük bir oranla karşılaşmaktayız.

Bu veriler ışığında eğitim çalışanlarının tamamının kafasını ellerinin arasına alıp düşünmesi gereken ciddi bir problem olarak görülmelidir.

Tüm bu toplanan verilerin sonucunda;

Öğretmenler açısından:

 1. Öğretmenlerimiz öncelikle özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde talepleri bulunmaktadır. Öğretmen Kariyer basamaklarını da bu anlamda katkı sunacak bir araç olarak görmektedir.
 2. Öğretmenlerin kariyerlerini geliştirmekteki amaçları daha çok özlük hakları olarak anlamaktadırlar.
 3. Öğretmen kariyer basamaklarının kendilerini geliştirmediklerini düşünmektedirler.
 4. Kariyer basamaklarını bir statü olarak görmekten çok uzaklar ve kendilerini yenilemek, değişiklikleri takip etmek anlamında kendilerini öncelikli vazife olarak görmemektedirler.
 5. Öğretmenler mevcutta Kariyer Basamaklarına istekli ve tepkileri yok gibi bir ikilem yaşamaktadırlar. Sert bir analiz olabilir ama mevcut analizler öğretmenlerin ne istediğini tam olarak bilmediğini göstermektedir.
 6. Bu anlamda tüm paydaşların bir araya gelerek konuyu detaylı bir şekilde tartışmaları ihtiyacı bulunmaktadır.
 7. En çok okuması, okumaktan öte örnek olması gereken öğretmenleri kendilerini direkt ilgilendiren konuları dahi okumamış olması üzüntü vericidir. Bu minvalde öğretmenlerin çocuklara okumayı teşvik etmeden önce örnek olarak öncelikle kendilerinin okumaya başlaması gerekmektedir.

Yöneticiler ve kanun koyucular açısından;

 1. Öğretmen niteliğinin kendilerini geliştirmekten geçtiği yönündeki anlayış hususunda öğretmenlerin bilgilendirilmesine ve yöneticilerin de bu vizyonda hizmet içi eğitimlere ihtiyaç vardır.
 2. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmek için sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortam sağlanmasının özlük haklarının iyileştirilmesinden geçtiğini fark edip buna yönelik acil tedbirler alınırken sorumluluk sahibi olan yöneticilerin öğretmenlerden daha fazla bir ücret alması çok önemlidir.
 3. Yöneticilerin, bazı branş öğretmenlerden daha az ücret alıyor olması yönetici bulmakta en önemli sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
 4. “Öğretmenlik Meslek Kanunu” nun kanun yapan mecralarda tekrar görüşülmesi gerekmektedir. Bu görüşmelerden önce saha da görev yapan paydaşların muhakkak görülerinin alınması gerekmektedir.
 5. Kariyer basamakları ile ilgili yönetmelikte değişikliğe ihtiyaç bulunmaktadır.
 6. Kariyerime katkı sunmasından ziyade ziyade özlük haklarıma katkı bulunacağından bu sınavı fırsat olarak görüyorum anlamında sonuçların çıkması öğretmenlerimizin bakış açısında problem olduğu kadar bu isteklerini de yerine getirilmesi açısından yetkililerin bunu değerlendirmesi gerekmektedir.

Burada asıl düşünülmesi ve gerçekten eğitim adına tedbir alınması gereken konu öğretmenlerin niteliklerini artırmaktan ziyade özlük haklarının daha ön planda çıkmasıdır. Yetkililerin bir an önce Lisans mezunu olup da en az maaş alan meslek olan öğretmenlerin bu problemlerinin bir an önce giderilmesi için çalışma yapması elzemdir. Zihni temiz ve geçim derdi ile uğraşmayan öğretmenlerin kendilerini eğitime verecekleri muhakkaktır.

Burada öğretmenlerimizin de özlük haklarının sürekli gündeme getirmelerinden ziyade nitelikli öğrenci yetiştirmelerinin temel görevleri olduklarını unutmamalıdırlar.

Öğretmen Meslek Kanunu’nun içeriğinin genişletilerek; öğretmen yetiştiren okullar (Eğitim Fakülteleri), öğretmen seçimi, adaylık eğitimi, öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerine fırsat verecek etkinlikler, hizmet içi eğitim faaliyetleri. Akademik eğitim için devlet teşvikleri gibi konular üzerine çalışılmalı ve bir an önce uygulamalara geçilmelidir.

Sevgiyle kalın, sevgide kalın…

Birinci Bölüme ulaşmak için tıklayınız

İkinci Bölüme ulaşmak için tıklayınız

Üçüncü Bölüme ulaşmak için tıklayınız

Raporun Tamamına ulaşmak iççin TIKLAYINIZ

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Ebubekir ZORLU dedi ki:

  Sonuç ve özet bölümü herşeyi anlatıyor sanırım emeğinize sağlık

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir