Dolar 19,1919
Euro 20,8758
Altın 1.220,06
BİST 4.837,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 20°C
Pts 21°C
Sal 15°C

Havuç, yumurta, kahve

A+
A-
18/03/2023 00:01
1.035
ABONE OL
Havuç, yumurta, kahve

Bir baba ile kızı dertleşiyormuş. Kız babasına, çok sıkıntı çektiğinden, sorunlarla baş edemediğinden bahsetmiş.

Babası kızını dinlemiş, kızını mutfağa götürmüş.

– Gel, sana bir şey göstereceğim!

Ünlü bir aşçı olan baba, ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş, üçüne de eşit su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış. Ve birinci kaba bir havuç, diğerine bir adet yumurta, diğerine ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirmiş.

Daha sonra ateşi kesmiş. Sonra masaya 2 tane tabak bir tane de boş bardak koymuş. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Sonra pişmiş yumurtayı diğer tabağa koymuş. Sonra da suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşalttıktan sonra kızına dönerek,

– Kızım, söyle bakalım ne görüyorsun?

Kızı;

– Havuç, yumurta ve kahve

Kızını masaya iyice yaklaştıran baba bunlara daha yakından bakmasını istemiş. Kızının şaşkınlığını gören baba, anlatmaya devam etmiş:

– Havuç haşlandığı için yumuşak bir hal aldı. Yumurta, artık pişmekten içi katılaşmış sert bir hale geldi. Kahve ise, harika olmuş. Tadı da çok hoş.

Kız, iyice şaşırarak sormuş;

– Baba, bunu bana niçin gösteriyorsun?

Babası;

– Hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakikada pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler.

Havuç ilk başta sertti, güçlü idi; ama kaynatılınca yumuşadı, güçsüzleşti, çözüldü.

Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi; ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı.

Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Fakat ısıtılınca ne oldu; bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar. Suyu eşsiz bir tat da bir kahveye çevirdiler. Şimdi söyle bakalım kızım sen hangisisin?

Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun?

Havuç gibi sıkıntılara, problemlere rast gelince çözülüyor musun, benliğini koruyamıyor musun?

Yumurta gibi katılaşıyor, başta kendin olmak üzere kimseye faydan dokunmuyor mu?

Kahve gibi kendini bitirmek uğruna, kendini ateşe atma pahasına diğer insanlara mutluluk veren, huzur veren, ağızlarına lezzet veren bir sevgi kaynağı mısın?

İnsan, insanlara ve mahlûkata faydalı olduğu sürece insandır. İnsanoğlu faydalı olduğu sürece birçok zorluklarla karşılaşacaktır. Bu zorluklar çoğu zaman fark edilmeyecek de olsa uzun vadede huzurlu ve mutlu kılacaktır. Aynı zamanda olumsuz olaylar karşısında direnme gücü kazandıracaktır. Biz buna tecrübe diyoruz.

Sizi siz yapan duruşunuzdur. Duruşunuzu belirleyen de olaylar karşısındaki tepkileriniz ve tavırlarınızdır.

Olaylar sizi teslimiyetçi bir karakter kazandırdığı gibi, dirayetli ve karakter sahibi bir insan da yapabilir. Bunu belirleyecek olan hangi şartlarda olursa olsun gösterdiğiniz tepkidir.

Kendinizi yıpratmamak adına olayları zamana bırakmak bir çözüm gibi olsa da zamanında verilen tepkiler daha anlamlıdır. Çünkü karakteri belirleyen ilk tepkidir. Tıpkı sabır gibi.

Acınız, sıkıntılara karşı duruşunuzu belirler. Sıkıntılar kendi içinde çözümü de barındırır. Verdiğiniz tepki, çözüme kavuşmanızda yol gösterici olacaktır.

Bu tepki aynı zamanda sizin hayata bakış açınızı da gösterecektir. Havuç, yumurta, kahve örneklerinden hangisi olacağınıza karar vermek sizin elinizde.

Çok sloganik olsa da Şeyh Şamil’in sözü ile yazımız noktalayalım.

“Sonunu düşünen kahraman olamaz. Düşmana karşı diri kedi, ölmüş aslandan iyidir.”

Sevgide kalın, sevgiyle kalın…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

 1. Metin ılgaz dedi ki:

  İnsanın mayasindaki,fıtratındaki iman ve samimiyet insanların havuç mu,yumurta mı, yoksa kahve misali mi olacağını ortaya koyar…Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır diye boşa dememislerdir…Sayın Başkanım…

 2. Galip Bilgili dedi ki:

  Aslında yumurta sertleşir ama yinede
  Yaralıdır
  Mesele sorunlar karşısında
  En iyi tepkiyi verip
  Yararlı olabilmektir
  Sonu çok güzel bitmiş
  Canlı ve diri olmak lazım
  Ölülerden medet umulan yerde
  Bazen diri olduğumuzu göstermek güzeldir.

 3. Özcan GÜNER dedi ki:

  Allah razı olsun değerli hocam . Yüreğinize sağlık.

 4. Burhan ERARSLAN dedi ki:

  Kalemine sağlık fatih hocam. Hayata dair anlamlı bir örnek.

 5. Ali AÇAR dedi ki:

  Kader

  Yaşadığın hayat kaderindir. İnsan doğumundan öleceği güne kadar karşılaştığı sorunlarla mücadele ederek madden ve manen kendini geliştirir.
  Ülkeleri huzursuz eden bir avuç mutlu azinliktir.
  Çünkü zorluklarla karsilasmadiklari için mutluluğun formülünü aramakla hayat geçirirler. Ne yazık ki bulamadan ölürler. İnsan inanç dünyasında bir varlığa yer açmış ve de yaratıcısı ile bağ kurabilmisse dünyada karşılaşacağı bütün zorluklar onun için imtihan vesilesidir.
  Ülke olarak karşılaştığımız en büyük sorun yeni nesil yokluk kıtlık gibi maddi sorunlara karşılaşmadığı için ve de biz büyüklerin suçu olarak da maneviyata bağlılık yerine dünyaya önem verdiğimizden kaynaklı çocuğum mühendis olsun doktor olsun gibi sübjektif değerler ön plana çıkaran bir hayat algısı oluşturduğumuzdan olsa gerek , ne istediğimiz manevi hayatı vetebildik ne de maddi hayatı. Tarifi imkansız bir nesil ile karşılaşıyoruz ve de karşılaşmaya devam edeceğiz.
  Oysa kendimize prensip olarak deseydik ki çocuğum önce iyi bir insan olsun sonra meslek sahibi olsun deseydik sorunu kökten çözmüş olurduk.
  Evet belki de başımıza gelenler kendi ellerimizle yaptıklarımız yüzündendir.Artik kıvamı geçmiş havuç haşlasan da yumuşamıyor, kahve eskisi gibi buram buram kokmuyor, yumurta da hakeza beslemiyor artık.
  Yazı güzel düşünce güzel inşallah hayırlı sonuçları olur. Allah’a emanet olun

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
Eğitim Ciddi iştir